statystyki

Walka z niewystawianiem paragonów: Pomysł MF w ogniu krytyki

autor: Mariusz Szulc13.12.2017, 07:28; Aktualizacja: 13.12.2017, 07:53
Ministerstwo Finansów chce uderzyć w drobnych sprzedawców działających w szarej strefie, np. na targowiskach.

Ministerstwo Finansów chce uderzyć w drobnych sprzedawców działających w szarej strefie, np. na targowiskach.źródło: ShutterStock

Nie ma potrzeby nowelizacji kodeksu wykroczeń, bo walczyć z szarą strefą można przy wykorzystaniu istniejących już przepisów – uznało Ministerstwo Sprawiedliwości w najnowszej opinii.

Reklama


Odniosło się w ten sposób do konsultowanego właśnie projektu zmian w trzech ustawach (prawie o ruchu drogowym, kodeksie wykroczeń i ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi). Ministerstwo Finansów chce uderzyć w drobnych sprzedawców działających w szarej strefie, np. na targowiskach.

Projekt zakłada, że niewydanie przez nich paragonów po transakcji będzie wykroczeniem powszechnym, za które grzywny będą mogli nakładać nie tylko urzędnicy Krajowej Administracji Skarbowej, ale też policja, straż miejska oraz inspekcja handlowa. Grzywna (za wykroczenie) będzie grozić tylko, jeśli wartość tych towarów nie będzie wyższa niż połowa minimalnego wynagrodzenia. Jeżeli przekroczy ten limit, sprzedawca będzie karany na podstawie kodeksu karnego skarbowego (za przestępstwo lub wykroczenie skarbowe). Ten właśnie pomysł zaopiniowało negatywnie Ministerstwo Sprawiedliwości.


Pozostało jeszcze 54% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane

Reklama