Rząd holenderski, mając na uwadze pomoc rodzinie, proponuje wypłacanie zasiłku rodzinnego, którego wysokość zależy od liczby i wieku dzieci.
RAPORT
Poprzez konsekwentnie prowadzoną politykę demograficzną, system zasiłków, ulg podatkowych, odpowiednio długich urlopów macierzyńskich i wychowawczych zachęca się obywateli Holandii do zakładania rodzin i posiadania potomstwa.
Camiel van der Meij, partner w PricewaterhouseCoopers, wyjaśnił nam, że w Holandii przeznacza się ok. 1,2-proc. PKB na pomoc rodzinną - w stosunku do innych krajów ze starej Unii Europejskiej Królestwo Niderlandów plasuje się w połowie listy.
- W Holandii wychowanie i utrzymanie dziecka jest drogie. Rząd holenderski proponuje więc wypłacanie wolnego od podatku zasiłku rodzinnego zwanego kinderbijslag - stwierdził Camiel van der Meij.
Dodał, że według holenderskiego prawa tylko jeden rodzic może otrzymać dodatek na utrzymanie dziecka do 18 roku życia.
Joanna Narkiewicz-Tarłowska, starszy menedżer, doradca podatkowy w PricewaterhouseCoopers, podkreśliła, że zasiłek dotyczy zarówno dzieci własnych, jak i przysposobionych czy adoptowanych.
- O zasiłek można się starać, jeśli pobyt w Holandii związany jest z: czasowym wykonywaniem tam pracy; podjęciem pracy u pracodawcy holenderskiego; prowadzeniem własnej działalności w tym kraju - dodała Joanna Narkiewicz-Tarłowska.
Jednocześnie podkreśliła, że w Holandii zasiłek wypłacany jest kwartalnie, tj. 5 stycznia, 5 kwietnia, 5 czerwca i 5 października każdego roku. Jego wysokość zależy od wieku dziecka.
Z danych ekspertów PricewaterhouseCoopers wynika także, że zasiłek przysługuje też dla dziecka, które nie mieszka w domu rodzinnym. W tym przypadku kwota zasiłku jest zróżnicowana i zależy od indywidualnej sytuacji, potrzeb oraz dodatkowych kosztów wynikających z utrzymania dziecka.
Po ukończeniu przez dziecko 16 lat zmieniają się zasady wypłacania zasiłku. Na ten aspekt zwróciła uwagę Agnieszka Bagińska, konsultant w PricewaterhouseCoopers, która wskazała, że jeśli dziecko nadal chodzi do szkoły, zmiany są niewielkie. Jeśli podejmuje naukę na poziomie HBO (wyższe wykształcenie zawodowe) lub na uniwersytecie, zasiłek przestaje być wypłacany, a dziecko może ubiegać się o dofinansowanie studiów.
- W Holandii rodzice samotnie wychowujący dziecko bądź dzieci mają prawo do odliczenia od podatku kwoty 1458 euro, pod warunkiem że potomek ma mniej niż 27 lat, jest zameldowany pod tym samym adresem co rodzic przez dłużej niż pół roku. Jeśli dziecko ma poniżej 16 lat i jest na utrzymaniu rodziców, istnieje możliwość dodatkowego odliczenia do maksymalnej wysokości 1458 euro (minimum 4,3 proc. przychodu) - podsumowała Agnieszka Bagińska.
Według niej, w Holandii zapewniona jest też pomoc dla młodych osób z upośledzeniem. Wysokość zapomogi kształtuje się w przedziale 26,87-59,06 euro. Rodzice dziecka niepełnosprawnego mogą też otrzymać kwartalnie zasiłek w wysokości 202,68 euro. Wypłata jest wolna od podatku.