statystyki

Rolnicy też muszą czekać ze sprzedażą ojcowizny

autor: Patrycja Dudek22.11.2017, 07:39; Aktualizacja: 22.11.2017, 09:31
Przepisy wyraźnie mówią, iż decyzja starosty jest wydawana na wniosek zainteresowanego

Przepisy wyraźnie mówią, iż decyzja starosty jest wydawana na wniosek zainteresowanego

Kto chce sprzedać bez PIT zwrócone mu przez państwo gospodarstwo rolne, należące wcześniej do rodziców, musi poczekać aż upłynie pięć lat od wydania decyzji o zwrocie – orzekł NSA.

Reklama


Spór w tej sprawie toczył z fiskusem mężczyzna, który w 2012 r. sprzedał dwie działki. Pierwotnie należały one do jego rodziców. W latach 70. przekazali je oni państwu w zamian za rentę, ale nadal je użytkowali. Po śmierci rodziców syn dalej prowadził gospodarstwo.

21 sierpnia 1992 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, która pozwoliła odzyskać takie grunty. Chodzi o art. 118 ust. 2a uprawniający zstępnych (dzieci, wnuki) do złożenia wniosku o nieodpłatne przyznanie własności nieruchomości, którą faktycznie władali. Syn złożył wniosek w 2010 r. i na mocy decyzji starosty odzyskał działki na własność. Dwa lata później je sprzedał. Za ojcowiznę wziął 125 tys. zł.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane