statystyki

Jak skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej

13.01.2009, 03:00

Podatnicy, którzy są osobami niepełnosprawnymi lub mają na utrzymaniu osobę niepełnosprawną, mogą skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej. Odliczeniu od dochodu podlegają określone wydatki poniesione w trakcie roku.

Reklama


Reklama


Jeśli osoba niepełnosprawna lub taka, na utrzymaniu której jest niepełnosprawny, poniosła w 2008 roku wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, ma prawo skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej w zeznaniu PIT za 2008 rok. Ulga polega na odliczeniu poniesionych wydatków od dochodu.

Orzeczona niepełnosprawność

Aby podatnik mógł skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej, musi posiadać orzeczenie o niepełnosprawności. Przepisy ustawy o PIT przewidują, że warunkiem odliczenia wydatków rehabilitacyjnych jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek:

1) orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub

2) decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo

3) orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16. roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.

Z odliczenia od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej mają prawo skorzystać również osoby, na których utrzymaniu pozostają następujące osoby niepełnosprawne: współmałżonek, dzieci własne i przysposobione, dzieci obce przyjęte na wychowanie, pasierbowie, rodzice, rodzice współmałżonka, rodzeństwo, ojczym, macocha, zięciowie i synowe - jeżeli w roku podatkowym dochody tych osób niepełnosprawnych nie przekraczają 9120 zł.

Wydatki rehabilitacyjne

Podatnicy mogą odliczyć od dochodu kwoty poniesione na wskazane w ustawie o PIT cele. Za wydatki rehabilitacyjne uważa się wydatki poniesione na:

1) adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności,

2) przystosowanie pojazdów mechanicznych do potrzeb wynikających z niepełnosprawności,

3) zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego,

4) zakup wydawnictw i materiałów (pomocy) szkoleniowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności,

5) odpłatność za pobyt na turnusie rehabilitacyjnym,

6) odpłatność za pobyt na leczeniu w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, za pobyt w zakładzie rehabilitacji leczniczej, zakładach opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych oraz odpłatność za zabiegi rehabilitacyjne,

7) opłacenie przewodników osób niewidomych I lub II grupy inwalidztwa oraz osób z niepełnosprawnością narządu ruchu zaliczonych do I grupy inwalidztwa w kwocie nieprzekraczającej w roku podatkowym 2280 zł,

8) utrzymanie przez osoby niewidome psa przewodnika - w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym 2280 zł,

9) opiekę pielęgniarską w domu nad osobą niepełnosprawną w okresie przewlekłej choroby uniemożliwiającej poruszanie się oraz usługi opiekuńcze świadczone dla osób niepełnosprawnych zaliczonych do I grupy inwalidztwa,

10) opłacenie tłumacza języka migowego,

11) kolonie i obozy dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz dzieci osób niepełnosprawnych, które nie ukończyły 25. roku życia,

12) leki - w wysokości stanowiącej różnicę między faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu a kwotą 100 zł, jeśli lekarz specjalista stwierdzi, że osoba niepełnosprawna powinna stosować określone leki (stale lub czasowo),

13) odpłatny, konieczny przewóz na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne:

a) osoby niepełnosprawnej - karetką transportu sanitarnego,

b) osoby niepełnosprawnej, zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa, oraz dzieci niepełnosprawnych do lat 16 - również innymi środkami transportu niż wymienione w lit. a),

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

Reklama

  • Kasia(2010-03-02 18:48) Odpowiedz 10

    To i ja mam pytanie. Posiadam znaczny stopień niepełnosprawności- całkowitą niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji. W związku z tym przysługuje mi ulga na przewodnika w wysokości 2280. Wiem jednak, że przewodnik powinien to wykazać w swoich dochodach w pit?W związku z tym w których pozycjach?w "inne źródła"?Co jest podstawą?Nie robię przelewu, mamy z mamą wspólne konto. Jak rozwiązać ten problem?Fajnie by było gdyby ktoś podał jakąś podstawę prawną tego jak to powinno być. Dziękuję za odpowiedź

  • niepelnosprawny lezacy.(2009-01-27 17:19) Odpowiedz 10

    jak jestes inwalida to nie jezdzis samochodem bo ja jestem lezacy i za takich uwazam inwaliduw reszta to kombinartorzy na 3 lub 2 grupie renty orzeczenie maja wydane, przez pcpr...komentarz dotyczy nr 8...

  • Anna(2009-03-22 15:33) Odpowiedz 10

    Mam orzeczenie o umiarkowanej niepełnosprawności z powodu utraty słuchu. Czy mogę odliczyć zakup aparatu słuchowego?

  • A(2009-01-13 09:00) Odpowiedz 00

    Do komentarza 1 proszę zmienić słownik!!
    I zajrzeć chociażby na tą stronkę http://www.pzn.org.pl/now/index.php?id=1 _50_2_x,u0on.
    Ja posiadam właśnie 3 stopień niepełnosprawności, więc taki jest

  • pawel(2009-02-19 12:28) Odpowiedz 01

    witam mam pytanie posiadam umiarkowany stopien niepelnosprawnosci i pracuje w miescie ktorym mieszkam,dojezdzam wlasnym autem do pracy okolo 7km czy moge odliczyc z podatku te dojazdy? niedawno zaczalem prace i kapletnie nieznam sie na przepisach.pozdrawiam i dziekuje z gory za pomoc

  • qqqq(2009-09-22 09:41) Odpowiedz 00

    Stanisław powinieneś mieć dowód na odbycie zabiegów rehabilitacyjnych

  • Stansław J.(2009-08-07 22:07) Odpowiedz 00

    Posiadam umiarkowany stopień niesprawności, i w zeznaniu podatkowym za rok 2008 uwzględniłem (odliczyłm) od dochodu 2280złotych za dojazdy na rehabilitacje. Z Gazety Prawnej wyczytałem że mając samochód mogę tą sumę odliczyć nie dokumentując.Urząd Skarbowy we Wrocławiu wezwał mnie i zarządał udokumentowania, a ponieważ nie zbierałem takich dokumrntów to ich nie mogłem przedstawić.W końcu musiałem z tego zrezygnować. Pytanie?
    Czy dobrze zrobiłem rezygnując.

  • mama Ania.(2009-03-11 20:27) Odpowiedz 00

    Witam i proszę o pomoc.
    Mój 18 letni syn ma orzeczenie o umiarkowanej niepełnosprawności, którą wydano w grudniu 2008 r. Jednak w październiku na zlecenie lekarza zakupiliśmy sprzęt do inhalacji. Faktura za zakup jest ma mnie - mamę. Czy mogę odliczyć wydatek na sprzęt? Dziękuję za pomoc.

  • niestety(2009-02-22 18:57) Odpowiedz 00

    nie możesz pawel

  • .(2009-01-23 15:02) Odpowiedz 00

    Skoro mam III grupę to co mogę odliczyć? Leków też nie mogę?

  • .(2009-01-23 15:01) Odpowiedz 00

    No i co z tą III grupą?

  • badacz(2009-01-13 17:40) Odpowiedz 00

    witam! a co Autorka powie na zapis w art. 26 ust. 7d." Warunkiem odliczenia wydatków, o których mowa w ust. 7a, jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek:
    1) orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub
    (...)"
    czy nadal uważa, że ulga nie dotyczy osob z tzw. II grupą tzn. o "lekkim" stopniu niepełnosprawności?

  • Oj, aytorka nie za bardzo przyłożyła sie do tematu....(2009-01-13 07:25) Odpowiedz 00

    W "słowniku" wymieniono tylko dwa stopnie niepełnosprawnosci. A gdzie jest trzeci stopień zwany "lekki"?
    Jesli już ktoś podejmuje sie jakiegokolwiek zadania, zwłaszcza natury fiskalnej, to musi to zrobić bardzo rzetelnie! Bowiem wszelkie nawet najdrobniejsze niedopowiedzenia mogą mieć kolosalne konsekwencje dla podatnika. Jeśli ktoś tego nie rozumie, to lepiej, by się za takie tematy nie brał.

  • To śmieszne odliczenia!!!(2009-01-13 08:00) Odpowiedz 00

    Śmiechu!! wart jest przepis stanowiący,że odliczeniu za leki podlega kwota powyżej 100 zł miesięcznie. Powinno być: 100 zł rocznie!!
    Znam osobę,która otrzymuje emeryturę w wysokości 800 zł/mies. Ponieważ jest to osoba w podeszłym wieku,więc różne schorzenia dokuczają jej i musi zażywac wiele leków.Wykupuje je na bieżąco,a rachunki bywają na różne kwoty.Czasem jest to kwota zblizona do 100zł,czasem przewyższająca.
    Nie stać jej na to,by raz na 3 miesiące wykupić wszystkie leki,bo nie miałaby za co żyć. Wówczas jednorazowo wydałaby wiekszą kwotę i różnicę powyżej 100zł mogłaby odliczyc od dochodu.
    Wydaje ona w ciągu roku na leki ok. 1300zł,a czasami nawet więcej.Cały jej roczny dochód to raptem ponad 9.000zł. Musi dokonac wszelkie opłaty,kupić ubranie,obuwie, zapewnic specjalistyczną dietę ze względu na chorobę.
    Cóż z tego? Jej ulga to raptem 48 zł zwrotu. Ależ łaska!!... Można aż pęknąć ze śmiechu...
    To wstyd dla naszych decydentów!!! I żenada!! Na cały świat !
    Ślepota? Niezrozumienie?

  • do niepełnosprawnego(2009-03-06 08:41) Odpowiedz 00

    to Ty idź lepiej do szkoły. Przeczytaj jeszcze raz ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jeżeli nie zrozumiesz, to przeczytaj ponownie, aż do skutku

  • niepełnosprawny(2009-03-02 17:35) Odpowiedz 00

    Autor artykułu do SZKOŁY:
    Art. 26 ust. 7d." Warunkiem odliczenia wydatków, o których mowa w ust. 7a, jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek:
    1) orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub
    (...)"
    Proszę Autora o odpowiedź, a Pracodawcę Autora - o zwolnienie z pracy takiego pracownika

  • EM - autorka(2009-01-13 10:12) Odpowiedz 00

    ad. 1 i 3: A owszem, jest a raczej był III stopień. Tyle, że osobom z III grupą ulga rehabilitacyjna - czy to się komuś podoba czy nie - nie przysługuje. Stąd nie ma jej definicji w słowniku. Niedowiarkom polecam art. 26 ust. 7f ustawy o PIT. Zmiany słownika zatem niestety nie będzie.

    ad. 2: Zgadzam się. To śmieszne odliczenia. Ale takie niestety jest :(

    pozdrawiam

  • R(2009-01-13 10:11) Odpowiedz 00

    Farsą jest to,że tylko autem jak jeżdzi się na zabiegi,można odpisac ulgę.Jest to ulga dla tych co mają auto.A gdy się jedzie innym środkiem lokomocji to już nie???Nie można odpisać jadąc autem do sanatorium lub na turnus,co jest bzdurą.A tutaj można odpisać jadąc publicznymi środkami lokomocji.Wiem że tej ustawy ,przed uchwaleniem nie czyytał nikt z osób niepełnosprawnych,bo kto?by takie nonsensy uchwalał.Nikt zdrowy,nie myśli że może być kiedyś chory.

  • niepelnosprawna studentka(2009-01-13 20:49) Odpowiedz 00

    Witam! czy ktos moze mi pomoc-jestem niepelnosprawna osoba(umiarkowany)ze wzgledu na wzrok.2 razy do roku kupuje soczewki kontaktowe-1 opakowanie zawiera 6 soczewek na lewe i 6 na prawe oko(kazdorazowo place 352 zl)oraz plyny-44 zl,posiadam na nie faktury vat.soczewki sa mi niezbedne do funkcjonowania czy te koszta moge odliczyc od podatku?

    2.jak konkretnie udowodnic ze samochod byl mi potrzebny na dojazd na rehabilitacje(czy jesli bylo to 10 zabiegoow zapisanych przez NFZ to moge to odliczyc?)

    prosze o odpowiedz lub kontakt na gg 4588387

  • niepełnosprawny(2009-01-13 10:46) Odpowiedz 00

    Czy przepisy dot. odliczeń za używanie samochodu przez inwalidę się zmieniły? Do tej pory, korzystajac z limitu 2280 na własny samochód, inwalida nie musiał udowadniać czegogokolwiek.