statystyki

Jak skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej

13.01.2009, 03:00

Podatnicy, którzy są osobami niepełnosprawnymi lub mają na utrzymaniu osobę niepełnosprawną, mogą skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej. Odliczeniu od dochodu podlegają określone wydatki poniesione w trakcie roku.

reklama


reklama


Jeśli osoba niepełnosprawna lub taka, na utrzymaniu której jest niepełnosprawny, poniosła w 2008 roku wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, ma prawo skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej w zeznaniu PIT za 2008 rok. Ulga polega na odliczeniu poniesionych wydatków od dochodu.

Orzeczona niepełnosprawność

Aby podatnik mógł skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej, musi posiadać orzeczenie o niepełnosprawności. Przepisy ustawy o PIT przewidują, że warunkiem odliczenia wydatków rehabilitacyjnych jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek:

1) orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub

2) decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo

3) orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16. roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.

Z odliczenia od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej mają prawo skorzystać również osoby, na których utrzymaniu pozostają następujące osoby niepełnosprawne: współmałżonek, dzieci własne i przysposobione, dzieci obce przyjęte na wychowanie, pasierbowie, rodzice, rodzice współmałżonka, rodzeństwo, ojczym, macocha, zięciowie i synowe - jeżeli w roku podatkowym dochody tych osób niepełnosprawnych nie przekraczają 9120 zł.

Wydatki rehabilitacyjne

Podatnicy mogą odliczyć od dochodu kwoty poniesione na wskazane w ustawie o PIT cele. Za wydatki rehabilitacyjne uważa się wydatki poniesione na:

1) adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności,

2) przystosowanie pojazdów mechanicznych do potrzeb wynikających z niepełnosprawności,

3) zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego,

4) zakup wydawnictw i materiałów (pomocy) szkoleniowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności,

5) odpłatność za pobyt na turnusie rehabilitacyjnym,

6) odpłatność za pobyt na leczeniu w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, za pobyt w zakładzie rehabilitacji leczniczej, zakładach opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych oraz odpłatność za zabiegi rehabilitacyjne,

7) opłacenie przewodników osób niewidomych I lub II grupy inwalidztwa oraz osób z niepełnosprawnością narządu ruchu zaliczonych do I grupy inwalidztwa w kwocie nieprzekraczającej w roku podatkowym 2280 zł,

8) utrzymanie przez osoby niewidome psa przewodnika - w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym 2280 zł,

9) opiekę pielęgniarską w domu nad osobą niepełnosprawną w okresie przewlekłej choroby uniemożliwiającej poruszanie się oraz usługi opiekuńcze świadczone dla osób niepełnosprawnych zaliczonych do I grupy inwalidztwa,

10) opłacenie tłumacza języka migowego,

11) kolonie i obozy dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz dzieci osób niepełnosprawnych, które nie ukończyły 25. roku życia,

12) leki - w wysokości stanowiącej różnicę między faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu a kwotą 100 zł, jeśli lekarz specjalista stwierdzi, że osoba niepełnosprawna powinna stosować określone leki (stale lub czasowo),

13) odpłatny, konieczny przewóz na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne:

a) osoby niepełnosprawnej - karetką transportu sanitarnego,

b) osoby niepełnosprawnej, zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa, oraz dzieci niepełnosprawnych do lat 16 - również innymi środkami transportu niż wymienione w lit. a),

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:GP

Polecane

reklama

  • niepelnosprawny lezacy.(2009-01-27 17:19) Odpowiedz 10

    jak jestes inwalida to nie jezdzis samochodem bo ja jestem lezacy i za takich uwazam inwaliduw reszta to kombinartorzy na 3 lub 2 grupie renty orzeczenie maja wydane, przez pcpr...komentarz dotyczy nr 8...

  • Anna(2009-03-22 15:33) Odpowiedz 10

    Mam orzeczenie o umiarkowanej niepełnosprawności z powodu utraty słuchu. Czy mogę odliczyć zakup aparatu słuchowego?

  • Kasia(2010-03-02 18:48) Odpowiedz 10

    To i ja mam pytanie. Posiadam znaczny stopień niepełnosprawności- całkowitą niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji. W związku z tym przysługuje mi ulga na przewodnika w wysokości 2280. Wiem jednak, że przewodnik powinien to wykazać w swoich dochodach w pit?W związku z tym w których pozycjach?w "inne źródła"?Co jest podstawą?Nie robię przelewu, mamy z mamą wspólne konto. Jak rozwiązać ten problem?Fajnie by było gdyby ktoś podał jakąś podstawę prawną tego jak to powinno być. Dziękuję za odpowiedź

  • .(2009-01-23 15:01) Odpowiedz 00

    No i co z tą III grupą?

  • badacz(2009-01-13 17:40) Odpowiedz 00

    witam! a co Autorka powie na zapis w art. 26 ust. 7d." Warunkiem odliczenia wydatków, o których mowa w ust. 7a, jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek:
    1) orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub
    (...)"
    czy nadal uważa, że ulga nie dotyczy osob z tzw. II grupą tzn. o "lekkim" stopniu niepełnosprawności?

  • To śmieszne odliczenia!!!(2009-01-13 08:00) Odpowiedz 00

    Śmiechu!! wart jest przepis stanowiący,że odliczeniu za leki podlega kwota powyżej 100 zł miesięcznie. Powinno być: 100 zł rocznie!!
    Znam osobę,która otrzymuje emeryturę w wysokości 800 zł/mies. Ponieważ jest to osoba w podeszłym wieku,więc różne schorzenia dokuczają jej i musi zażywac wiele leków.Wykupuje je na bieżąco,a rachunki bywają na różne kwoty.Czasem jest to kwota zblizona do 100zł,czasem przewyższająca.
    Nie stać jej na to,by raz na 3 miesiące wykupić wszystkie leki,bo nie miałaby za co żyć. Wówczas jednorazowo wydałaby wiekszą kwotę i różnicę powyżej 100zł mogłaby odliczyc od dochodu.
    Wydaje ona w ciągu roku na leki ok. 1300zł,a czasami nawet więcej.Cały jej roczny dochód to raptem ponad 9.000zł. Musi dokonac wszelkie opłaty,kupić ubranie,obuwie, zapewnic specjalistyczną dietę ze względu na chorobę.
    Cóż z tego? Jej ulga to raptem 48 zł zwrotu. Ależ łaska!!... Można aż pęknąć ze śmiechu...
    To wstyd dla naszych decydentów!!! I żenada!! Na cały świat !
    Ślepota? Niezrozumienie?

  • .(2009-01-23 15:02) Odpowiedz 00

    Skoro mam III grupę to co mogę odliczyć? Leków też nie mogę?

  • Oj, aytorka nie za bardzo przyłożyła sie do tematu....(2009-01-13 07:25) Odpowiedz 00

    W "słowniku" wymieniono tylko dwa stopnie niepełnosprawnosci. A gdzie jest trzeci stopień zwany "lekki"?
    Jesli już ktoś podejmuje sie jakiegokolwiek zadania, zwłaszcza natury fiskalnej, to musi to zrobić bardzo rzetelnie! Bowiem wszelkie nawet najdrobniejsze niedopowiedzenia mogą mieć kolosalne konsekwencje dla podatnika. Jeśli ktoś tego nie rozumie, to lepiej, by się za takie tematy nie brał.

  • Stansław J.(2009-08-07 22:07) Odpowiedz 00

    Posiadam umiarkowany stopień niesprawności, i w zeznaniu podatkowym za rok 2008 uwzględniłem (odliczyłm) od dochodu 2280złotych za dojazdy na rehabilitacje. Z Gazety Prawnej wyczytałem że mając samochód mogę tą sumę odliczyć nie dokumentując.Urząd Skarbowy we Wrocławiu wezwał mnie i zarządał udokumentowania, a ponieważ nie zbierałem takich dokumrntów to ich nie mogłem przedstawić.W końcu musiałem z tego zrezygnować. Pytanie?
    Czy dobrze zrobiłem rezygnując.

  • pawel(2009-02-19 12:28) Odpowiedz 01

    witam mam pytanie posiadam umiarkowany stopien niepelnosprawnosci i pracuje w miescie ktorym mieszkam,dojezdzam wlasnym autem do pracy okolo 7km czy moge odliczyc z podatku te dojazdy? niedawno zaczalem prace i kapletnie nieznam sie na przepisach.pozdrawiam i dziekuje z gory za pomoc

  • qqqq(2009-09-22 09:41) Odpowiedz 00

    Stanisław powinieneś mieć dowód na odbycie zabiegów rehabilitacyjnych

  • A(2009-01-13 09:00) Odpowiedz 00

    Do komentarza 1 proszę zmienić słownik!!
    I zajrzeć chociażby na tą stronkę http://www.pzn.org.pl/now/index.php?id=1 _50_2_x,u0on.
    Ja posiadam właśnie 3 stopień niepełnosprawności, więc taki jest

  • mama Ania.(2009-03-11 20:27) Odpowiedz 00

    Witam i proszę o pomoc.
    Mój 18 letni syn ma orzeczenie o umiarkowanej niepełnosprawności, którą wydano w grudniu 2008 r. Jednak w październiku na zlecenie lekarza zakupiliśmy sprzęt do inhalacji. Faktura za zakup jest ma mnie - mamę. Czy mogę odliczyć wydatek na sprzęt? Dziękuję za pomoc.

  • niestety(2009-02-22 18:57) Odpowiedz 00

    nie możesz pawel

  • Jerzy(2009-01-13 10:02) Odpowiedz 00

    To, że można odliczać wydatki to od dawna wiemy. Przepis się nie zmienił, tylko interpretacje urzędników. Np. kiedyś nie trzeba było dokumentować przejazdu na zabiegi; przy zakupie sprzętu rehabilitacyjnego urzędnicy wymagają opinii lekarza specjalisty. Proszę mi powiedzieć, czy wymuszanie takich żądań nie jest łamaniem przepisów prawa? Bo jeżeli urzędnicy mają rację, to dlaczego nie ma takich bezwzględnych zapisów w w/w cytowanych przepisach? Kto tu komu z mózgu wodę robi?

  • Dolores(2009-01-13 14:50) Odpowiedz 00

    Przypominam, że udzielanie indywidualnych porad w zakresie prawa podatkowego jest zastrzeżone dla osób uprawnionych, tj. doradców podatkowych lub adwokatów, radców prawnych bądź też biegłych rewidentów.

  • Dorota N.(2009-01-13 11:42) Odpowiedz 00

    2. Ja mam rentę więc niewielkie dochody ale duże wydatki dlatego odprowadzony podatek jest niewielki ale kwota do obniżenia podstawy opodatkowania dosyć spora. Faktury za np. usługi opiekuńcze, internet, dojazdy na niezbędną rehabilitację są wystawione na mnie. Mąż mój ma większy dochód i tym samym większy odprowadzony podatek. Czy rozliczając się razem możemy odzyskać cały mój podatek na podstawie przysługującej mi ulgi podatkowej?

  • Emil S.(2009-02-05 15:47) Odpowiedz 00

    Jestem osbą z 3 Grupą niepełnosprawności(proteza gałki ocznej prawa)czy
    1.Mogę kupic auto z prawo stronną kierownicą i je zarejestrowac(dodam,że ta strona jazdy jest dla mnie niezwykłym ułatwieniem!)
    2.Czy dojerzdzając do pracy(do Czech) mogę dokonac odliczenia ?(jakiego)

  • do Emil S(2009-02-06 11:30) Odpowiedz 00

    1. Kupić auto , tzw. anglika, możesz, ale nie zarejestrujesz go w Polsce. Nie ma takiej możliwości - nawet w przypadku osoby niepełnosprawnej.
    2. Nie przysługuje Ci żadna ulga, odliczenie na dojazdy do pracy - nie ma znaczenia gdzie ona jest i jaka jest niepełnosprawność. Osoby z 3 grupą nie mogą sobie odliczyć także kosztów dojazdu na rehabilitację.

  • niepełnosprawny(2009-03-02 17:35) Odpowiedz 00

    Autor artykułu do SZKOŁY:
    Art. 26 ust. 7d." Warunkiem odliczenia wydatków, o których mowa w ust. 7a, jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek:
    1) orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub
    (...)"
    Proszę Autora o odpowiedź, a Pracodawcę Autora - o zwolnienie z pracy takiego pracownika