Opublikowany został wzór formularza, według którego instytucje finansowe w Polsce będą przesyłać szefowi Krajowej Administracji Skarbowej dane o rachunkach obcokrajowców.
Po raz pierwszy zrobią to do końca sierpnia br. Taki obowiązek nałożyła na nie ustawa z 9 marca 2017 r. o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami (Dz.U. z 2017 r. poz. 648), potocznie zwana z ang. ustawą CRS. Najważniejszym jej praktycznym skutkiem jest to, że rezydenci ponad 100 krajów świata nie ukryją już majątku zgromadzonego na rachunkach w Polsce.
Podobne przepisy wprowadzane są sukcesywnie za granicą, co oznacza, że przed fiskusem nie ukryją swoich zagranicznych rachunków także nasi obywatele.
Instytucje finansowe, w tym banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, będą kontrolowane z przestrzegania ustawy CRS. Najważniejszym ich obowiązkiem jest identyfikacja wszystkich nowych klientów pod kątem ich podatkowej rezydencji (czy rozliczają się z fiskusem np. w Holandii, czy w Belgii itp.). Jeśli na skutek takiej weryfikacji okaże się, że rachunek w polskiej instytucji finansowej należy do rezydenta jednego z ponad 100 państw, to dane o jego saldzie będą musiały być przekazane szefowi Krajowej Administracji Skarbowej.
Ustawa przewiduje na to różne terminy w zależności od tego, czy taki rachunek był otwarty w poprzednich latach, czy po 31 grudnia 2015 r. Zasadniczo dane powinny były być przesłane do końca czerwca br., a te o rachunkach otwartych w 2016 r. do końca sierpnia br.
Dotychczas jednak brakowało druku CRS-1. Resort finansów skończył nad nimi prace dopiero w miniony piątek. Wzór dokumentu opublikował w Centralnym Repozytorium Wzorów Dokumentów Elektronicznych na platformie ePUAP, o czym poinformował w specjalnym komunikacie na swojej stronie internetowej.
Zapewnił także, że ciągle trwają prace nad opublikowaniem interaktywnego formularza CRS-1.
MF przypomniało przy tym, że informacje o rachunkach powinny być przygotowywane oraz przekazywane wyłącznie za pośrednictwem systemu e-Deklaracje, w formacie XML.