Od lipca 2017 r. nie są już zwolnione z podatku usługi sporządzania wszelkiego rodzaju raportów niezwiązanych ściśle z przelewem środków – wyjaśnił minister rozwoju i finansów w interpretacji ogólnej.



Tym samym odniósł się do likwidacji zwolnienia dla usług pomocniczych do usług finansowych. Dotychczasowe zwolnienie (art. 43 ust. 13 i 14 ustawy o VAT) nie miało podstawy w unijnej dyrektywie VAT. Od 1 lipca br. zostało uchylone.
Zasadniczo chodzi o:
● czynności wykonywane przez organizacje płatnicze na rzecz agentów rozliczeniowych i wydawców kart płatniczych oraz
● czynności agentów rozliczeniowych wykonywane na rzecz akceptantów, w zakresie niezbędnym do realizacji transakcji płatniczych dokonywanych przy pomocy kart.
W ich ramach mogą być wykonywane takie czynności jak:
● autoryzacja transakcji, polegająca na weryfikacji transakcji i karty płatniczej, jej aktualności oraz zgodności danych użytkownika karty, dostępności środków pieniężnych na koncie użytkownika rachunku (czynności te skutkują zablokowaniem określonej ilości tych środków pieniężnych na rachunku bankowym);
● przekazywanie środków pieniężnych od użytkownika karty płatniczej do akceptanta, za pośrednictwem organizacji płatniczej i/lub agenta rozliczeniowego;
● rozliczenie transakcji, obejmujące przetwarzanie i przesyłanie oraz udostępnianie danych niezbędnych do ustalenia właściwych kwot wynagrodzenia poszczególnych uczestników transakcji płatniczych, na poszczególnych etapach ich realizacji.
Takie czynności są zwolnione z VAT, jako że składają się one na usługę kompleksową transakcji płatniczej w zakresie wypłaty lub transferu środków płatniczych (która bez tych czynności nie byłaby możliwa) – wyjaśnił minister.
Nie są już natomiast zwolnione – według ministra – czynności o charakterze administracyjnym i technicznym. Przykładem są:
● usługi sporządzania wszelkiego rodzaju raportów niezwiązanych ściśle z transferem środków pieniężnych i niewarunkujących jego realizacji (np. przygotowanie informacji w celach marketingowych bądź na potrzeby analizy i opracowania nowych strategii biznesowych);
● usługi szkoleniowe udostępniane przez organizacje płatnicze, niezwiązane ściśle z realizowanymi transferami środków pieniężnych (np. w zakresie promowania marki, oferowania i sprzedaży produktów bankowych w zakresie kart płatniczych itp.).
Interpretacja ogólna z 30 czerwca 2017 r. nr PT6.8101.5.2017.