statystyki

Podwyższone koszty to kłopot księgowej

autor: Katarzyna Jędrzejewska24.04.2017, 10:02; Aktualizacja: 24.04.2017, 10:17
Chodzi o twórców i artystów, wykonawców korzystających z praw autorskich i pokrewnych lub rozporządzających tymi prawami.

Chodzi o twórców i artystów, wykonawców korzystających z praw autorskich i pokrewnych lub rozporządzających tymi prawami.źródło: ShutterStock

Nie można dłużej potrącać 50-proc. kosztów uzyskania przychodu, gdy łącznie od początku roku przekroczą one połowę kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej – wynika z odpowiedzi udzielonej DGP przez Ministerstwo Finansów.

Problem nie jest nowy, ale przepisy są tak bardzo niejasne, że ich praktyczne stosowanie budzi od ponad czterech lat kontrowersje (limit wszedł w życie od 2013 r.). Tym cenniejsze jest więc stanowisko resortu finansów przedstawione w odpowiedzi na pytanie naszej redakcji.

Chodzi o twórców i artystów, wykonawców korzystających z praw autorskich i pokrewnych lub rozporządzających tymi prawami. Podobny problem dotyczy twórców przenoszących prawo własności wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego.

Z art. 22 ust. 9a ustawy o PIT wynika, że łącznie w roku podatkowym koszty te nie mogą przekroczyć połowy kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej, czyli 42 764 zł. Innymi słowy, 50-proc. koszty stosuje się tylko do momentu, aż przychody twórcy przekroczą górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej, czyli 85 528 zł.

Korekta i niedopłata

Pytanie do MF zadaliśmy po dwóch sygnałach od czytelników. Jeden poinformował nas, że urząd skarbowy cofnął mu w lutym br. PIT-11 z prośbą o korektę. PIT-11 to informacja składana przez płatnika o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy. Urząd stwierdził, że płatnik niesłusznie kontynuował potrącanie 50-proc. kosztów uzyskania przychodu, gdy w trakcie 2016 r. przekroczyły one 42 764 zł.

Druga czytelniczka była zaskoczona kwotą podatku, którą musi dopłacić, rozliczając się z PIT za 2016 r. Po dodatkowych ustaleniach stało się jasne, skąd wzięła się duża niedopłata: pracodawca potrącał 50-proc. koszty nawet wtedy, gdy w 2016 r. przekroczyły one łącznie 42 764 zł.

Limit to jedno, oświadczenie – drugie


Pozostało jeszcze 92% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane