statystyki

PIT 2016: Ulga mieszkaniowa nie dla każdego

autor: Patrycja Dudek06.04.2017, 16:00
PIT

Zasadą jest, że każdy, kto sprzedał nieruchomość przed upływem pięciu lat od nabycia, a pieniędzy nie przeznaczył w ciągu dwóch lat na realizację własnego celu mieszkaniowego, musi złożyć PIT-39 i zapłacić podatek.źródło: ShutterStock

Dobra wiadomość dla wszystkich, którzy zamierzają zaspokajać swoje potrzeby lokalowe, kupując nieruchomość obciążoną kredytem osób trzecich. Spłata takiego kredytu też mieści się w ramach realizacji celu mieszkaniowego – orzekł wczoraj NSA.

ORZECZENIE

To oznacza, że dochód ze zbycia innej nieruchomości, przeznaczonej na spłatę kredytu zaciągniętego nie przez podatnika, tylko np. przez spółdzielnię, będzie zwolniony z PIT.

Trzeba mieszkać

Zasadą jest, że każdy, kto sprzedał nieruchomość przed upływem pięciu lat od nabycia, a pieniędzy nie przeznaczył w ciągu dwóch lat na realizację własnego celu mieszkaniowego, musi złożyć PIT-39 i zapłacić podatek.

Problemy pojawiają się przy spłacie kredytu zaciągniętego pod nieruchomość.

Orzecznictwo jednoznacznie potwierdza, że nie ma przeszkód do skorzystania z ulgi, gdy podatnik, sprzedając nieruchomość, spłaca kredyt zaciągnięty na inny dom lub mieszkanie, w którym nadal mieszka. Potwierdza to m.in. wyrok NSA z 21 marca 2017 r., sygn. akt II FSK 358/15.


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane