statystyki

Komisja za zaostrzeniem przepisów dla audytorów

autor: Agnieszka Pokojska05.04.2017, 07:17; Aktualizacja: 05.04.2017, 07:51
podatki

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych przyjęła wczoraj poprawkę rządu w tym zakresie. Jednocześnie zdecydowała rozszerzyć krąg jednostek zainteresowania publicznego (JZP) o duże spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe.źródło: ShutterStock

Firmy, które będą badać sprawozdania jednostek zainteresowania publicznego, nie będą mogły świadczyć żadnych innych usług, również o charakterze doradczym.

REWIZJA FINANSOWA

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych przyjęła wczoraj poprawkę rządu w tym zakresie. Jednocześnie zdecydowała rozszerzyć krąg jednostek zainteresowania publicznego (JZP) o duże spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe. Dołączą one zatem m.in. do banków i spółek giełdowych.

Podobne rozwiązanie przewidywał rządowy projekt, gdy trafił do Sejmu, z tą różnicą, że za JZP miały być uznawane nie tylko duże SKOK, ale też Krajowa Kasa. Potem jednak, na etapie prac w sejmowej podkomisji, przepis został całkowicie usunięty. Teraz wrócił, z tą tylko różnicą, że nie uwzględnia Krajowej Kasy.

Najwięcej kontrowersji wywołała jednak rządowa poprawka zmierzająca do tego, by uniemożliwić firmom badającym sprawozdania JZP świadczenie innych usług. Krzysztof Burnos, prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów, przekonywał, że to zmiana idąca w złym kierunku. Tłumaczył, że będzie to bardziej restrykcyjne ograniczenie niż w jakimkolwiek innym kraju unijnym. Przypomniał, że nawet Holandia, która wprowadziła u siebie duże ograniczenia, pozostawiła możliwość wykonywania usług atestacyjnych.

Skutki tej zmiany prezes KRBR wyjaśnił na przykładzie: jeżeli spółka Skarbu Państwa będzie chciała wyemitować obligacje, to biegły rewident, który bada jej sprawozdanie, nie będzie mógł wystawić listu poświadczającego, że prospekt emisyjny został przygotowany należycie. Będzie musiał zatrudnić do tego inną firmę audytorską.


Pozostało jeszcze 50% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane