statystyki

Odwrócony VAT: Na pytania branży budowlanej odpowiada MF, ale tłumaczą eksperci

autor: Łukasz Zalewski03.04.2017, 09:38; Aktualizacja: 03.04.2017, 10:23
W opublikowanych objaśnieniach resortu nie ma nic o refakturowaniu i świadczeniach kompleksowych. Jednak stanowisko wydane na prośbę DGP, choć dość lakoniczne, jest wskazówką, jak stosować nowe przepisy.

W opublikowanych objaśnieniach resortu nie ma nic o refakturowaniu i świadczeniach kompleksowych. Jednak stanowisko wydane na prośbę DGP, choć dość lakoniczne, jest wskazówką, jak stosować nowe przepisy.źródło: ShutterStock

Opublikowane na stronie Ministerstwa Finansów objaśnienia dotyczące odwrotnego obciążenia VAT nie zawierały wskazówek z zakresu refakturowania i rozliczania świadczeń kompleksowych. Poprosiliśmy więc resort o wyjaśnienie tych kwestii. Odpowiedzi, choć lakoniczne, wskazują kierunek postępowania. Co z nich wynika i jak je stosować – tłumaczą doradcy podatkowi.

Resort finansów stwierdza, że z punktu widzenia zasad stosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia to, że usługa jest refakturowana, nie ma znaczenia. O sposobie jej opodatkowania decyduje bowiem spełnienie ogólnie stosowanych przesłanek, na podstawie których określa się sposób opodatkowania danej usługi. – Samo pojęcie refakturowania nigdy nie zostało zdefiniowane w ustawie o VAT. Należy przyjąć, że chodzi o przypadki, gdy dochodzi do nabycia i świadczenia usługi przez refakturującego. Przykładowo firma A wykonuje usługę na rzecz firmy B, a ta refakturuje ją na firmę C – tłumaczy Andrzej Nikończyk, doradca podatkowy i partner w KNDP.

Zdaniem ekspertów należy wówczas założyć, że firma B wykonała usługę na rzecz odbiorcy C. Odnosząc wyjaśnienia MF do usług budowlanych i ich opodatkowania w VAT, należy więc przyjąć, że jeśli firma B odsprzeda usługę wykonaną przez A (refakturuje) podmiotowi C, to firma A musi wystawić fakturę bez VAT, ponieważ wykonała usługę budowlaną jako podwykonawca. W tym przykładzie B jest głównym wykonawcą, a C inwestorem.

Drugi problem, który wyjaśnił nam resort finansów, dotyczy świadczeń złożonych, a więc takich, w których usługa budowlana jest jednym z elementów większej, kompleksowej usługi. Ministerstwo wyjaśnia, że każdy taki przypadek trzeba traktować indywidualnie. Dodaje jednak, że podatnik musi ustalić, czy podzielenie usługi na budowlaną i inną ma uzasadnienie, czy też taki podział byłby sztuczny. A jeśli podział jest uzasadniony, to trzeba ustalić, która usługa jest dominująca.

– A zatem jeśli świadczeniem dominującym są usługi budowlane, cała usługa wykonana przez podwykonawcę powinna być opodatkowana na zasadzie odwrotnego obciążenia – wyjaśnia Tomasz Socha, dyrektor w dziale doradztwa podatkowego EY w Gdańsku.

Podatnicy do dziś nie wiedzą, co robić w przypadku refakturowania usług budowlanych. Na czym polega problem? Załóżmy, że najemca sklepu w galerii handlowej nabywa roboty budowlane od firmy A, polegające na dostosowaniu powierzchni handlowej do własnych potrzeb. Następnie refakturuje część poniesionych nakładów na właściciela galerii. Firmy nie wiedzą, czy w takiej sytuacji refakturowanie oznacza, że wykonawca robót budowlanych był podwykonawcą i usługa podlega odwrotnemu obciążeniu, czy nie.

Stanowisko MF

Z punktu widzenia zasad stosowania mechanizmu odwróconego obciążenia to, że usługa jest „refakturowana”, nie ma znaczenia i o sposobie jej opodatkowania będzie decydować spełnienie ogólnie stosowanych przesłanek, na podstawie których określa się sposób opodatkowania danej usługi, tj. zgodnie z zasadami ogólnymi lub zgodnie z mechanizmem odwróconego obciążenia.

Co to oznacza

Zdaniem Przemysława Powierzy, doradcy podatkowego i partnera w RSM Poland, Ministerstwo Finansów wyraźnie dało do zrozumienia, że tzw. refakturowanie dla potrzeb odwrotnego obciążenia nie jest traktowane jakoś szczególnie. Podatnicy powinni więc analizować taką sytuację, zapominając, że w konkretnym przypadku mają do czynienia akurat z refakturowaniem. Są bowiem zarówno usługobiorcą, jak i usługodawcą określonych usług budowlanych.

Andrzej Nikończyk, doradca podatkowy i partner w KNDP, dodaje, że w przypadku refakturowania uznajemy po prostu, że dochodzi jednocześnie do nabycia i świadczenia usługi przez refakturującego. – To trochę pomaga, bo można mieć pewność, że usługa refakturowana (budowlana) jest świadczona na rzecz refakturującego w ramach podwykonawstwa – mówi ekspert. A to rzutuje na rozliczenie VAT. Andrzej Nikończyk pokazuje to na przykładzie. [przykład 1]


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane