statystyki

Celnicy rozczarowani pierwszymi tygodniami KAS

autor: Mariusz Szulc, Agnieszka Pokojska23.03.2017, 07:16; Aktualizacja: 23.03.2017, 08:27
urzędnik urząd

Zdaniem Związku Zawodowego Celnicy.pl zamiast przenosić funkcjonariuszy do urzędów skarbowych, lepiej byłoby wykorzystać ich kwalifikacje w urzędach celno-skarbowychźródło: ShutterStock

Funkcjonariusze, dotychczas mundurowi, mają dość przenoszenia ich do urzędów skarbowych na zwykłe stanowiska. Wytyczne szefa Krajowej Administracji Skarbowej swoją drogą, a praktyka swoją – twierdzą. I narzekają na kolesiostwo i nepotyzm.

Reklama


Związek Zawodowy Celnicy.pl przesłał właśnie raport wicepremierowi Mateuszowi Morawieckiemu z listą zarzutów dotyczących pierwszych tygodni funkcjonowania reformy.

Związek narzeka, że listy funkcjonariuszy przeznaczonych do „ucywilnienia” są tajne, co tylko pogłębia stan niepewności i obniża efektywność pracy.

Za to – jak twierdzi – do komórek mundurowych trafiają osoby ze stanowisk typowo biurowych (logistyka, kadry, sekretariat, magazyn). Powstały nieczytelne kryteria pozwalające na ubieganie się o stanowiska kierownicze i pozostałe. – Nie grają w nich roli kwalifikacje, a prym wiedzie nepotyzm i „kolesiostwo” – podkreślają celnicy.

Skarżą się, że od wejścia w życie Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) są dyskryminowani ze względu na chorobę i wiek, a osoby, które zajmowały się kontrolami, trafiają do urzędów skarbowych, gdzie ich potencjał nie jest wykorzystywany.

Twierdzą, że są zaskakiwani wyznaczanym dla nich nowym miejscem pracy. Często nie uwzględnia ono posiadanych przez nich kwalifikacji, przebiegu służby i co najważniejsze, miejsca zamieszkania. Tymczasem Marian Banaś, obecny szef KAS, zapewniał, że reforma pozwoli funkcjonariuszom na powrót do rodziny i miejsca zamieszkania, z którego wcześniej zostali przesunięci (mówił o tym także w grudniowym wywiadzie dla DGP).

Rzeczywistość – jak wynika z raportu – odbiega od zapewnień. Celnicy twierdzą, że ich potrzeby są ignorowane, a Ministerstwo Finansów nie panuje nad relokacją.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam już kod SMS
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Komentarze (24)

  • wnóczek(2017-03-23 10:58) Zgłoś naruszenie 754

    Mój dziadek powiadał cyt"Kto władzy służy wiernie to ta władza za to służenie na odchodne mu" PIERNIE"?,Teraz po latach uważam,że dziadek miał rację.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • polk(2017-03-23 09:21) Zgłoś naruszenie 685

    Ale oto chodziło aby ludzi powyrzucac z pracy ! ponoc nawet nie maja - o dziwo !! zastoswoania przepisu kodeksu pracy ! niew wiem czy to prawda bez żadnych ochron ! - czy juz zyjemy w Panstwie bezprawia ?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • wqtr(2017-03-23 11:50) Zgłoś naruszenie 554

    A czego się spodziewaliście - misiewicze mają pierwszeństwo!

    Odpowiedz
  • samiswoi(2017-03-23 10:29) Zgłoś naruszenie 4815

    jak skarbówce dali dominat to tego sa efekty, o celników nie ma kto zadbać, skarbownicy nie znają się na pracy celników i ich poprzednich zadaniach ,

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • hiojo(2017-03-23 14:08) Zgłoś naruszenie 452

    MF nie tylko nie panuje nad celnikami. MF nad niczym w tej chwili nie panuje i jest zupełnie nieprzygotowane do zmian, które trwaają od 1.5 roku To jets żenujące co dzieje się w tej chwili w państwowej instytucji bo z czyich pieniędzy idzie roforma nei urzędników, nie celników ale nas wszystkich.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • podatnik(2017-03-23 11:10) Zgłoś naruszenie 3846

    los jest sprawiedliwy to celnicy zniszczyli ludzi firmy nie jeden przez was popelnil samobójstwo dlatego poznajcie smak goryczy

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Max(2017-03-23 12:37) Zgłoś naruszenie 3113

    ***osoby, które zajmowały się kontrolami, trafiają do urzędów skarbowych, gdzie ich potencjał nie jest wykorzystywany Moze tam jest ich miejsce? Do mojego wydziału w dawnym UKS trafiła trójka celników,z czego dwójka rzekomo po służbie w dziale kontroli. Ich wiedzą w zakresie kontroli podatkowej jest, cóż, nienachalna

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • D...(2017-03-23 12:42) Zgłoś naruszenie 261

    A mój komentarz nieprawilny, co? Prawdy pisać nie wolno... Takie czasy... Trzeba się z kraju zawijać, zanim nas pozawijają - a "niezależna prasa" będzie wtedy bić brawo...

    Odpowiedz
  • mm(2017-03-23 23:04) Zgłoś naruszenie 251

    Nikt nad tym bałaganem nie panuje. To będzie piękna katastrofa.

    Odpowiedz
  • przedsiebiorca(2017-03-24 15:28) Zgłoś naruszenie 118

    Jakoś mi nie żal ich wszystkich razem do kupy wziętych, a nawet się cieszę. Ciekawe dlaczego, co ?

    Odpowiedz
  • d.zmiana(2017-03-26 21:40) Zgłoś naruszenie 61

    pisy w tyglu mieszają, efekt..skarbowcy mają dosyć, celnicy mają dosyć, nauczyciele mają dosyć, sądy mają dosyć, przedsiębiorcy nękani podatkami mają dosyć, tk ma dosyć, emeryci po waloryzacji 5-10zl mają dosyć, kto jeszcze......?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Administracja publiczna(2017-03-26 19:57) Zgłoś naruszenie 41

    Czy to skarbowiec, czy celnik każdy z nich wykonywał, czy wykonuje swoją pracę. Zadania , zakres obowiązków, wytyczne, mierniki, to nie są szeregowego pracownika wymysły. Nie Oni to prawo tworzyli. Mieliśmy wspaniałe rządy, które tworzyły ,, nasze polskie prawo,, . ,,Szarak,, musiał je stosować na co dzień, a jak nie- to kontrola jednostki nadrzędnej pisała głupawe protokoły. ...szarego pracownika ukarano. Naczalstwa i kierowników NIE. Szara proza życia. Wytyczne szły od góry. Media zrobiły swoje z tych ludzi. ..... A ,, lody kręcili ,, na górze... Afera za aferą, żadna nierozliczona. Nie tak powinno być. A nepotyzm??? Nikt dobry w ostatnich 9 latach bez pleców nie dostał się do pracy w budżetówce.

    Odpowiedz
  • awatar(2017-03-27 07:53) Zgłoś naruszenie 42

    Nie rozumiem gdzie są odpowiednie służby państwowe, które juz dawno powinny wszcząć odpowiednie kroki w stosunku do działań pana Ministra Banasia wspierającego szara strefę i przemytników? Gdzie są CBA i Prokuratura? Przecież to co robi pan Minister Banaś to działanie na niekorzyść skarbu państwa ,którego interesów powinien pilnować!!Ciekawe ile kasy otrzymał od przemytników za rozłozenie Słuzby Celnej??

    Odpowiedz
  • NN(2017-03-26 21:30) Zgłoś naruszenie 11

    Tak to jest prawda. Przy reorganizacji zakładu nie obowiązuje okres ochronny wynikający z Kodeksu Pracy. Jest wtedy samowolka, mogą z bardzo dobrego pracownika, któremu brakuje niewiele do emerytury zrobić bezrobotnego.

    Odpowiedz