statystyki

Honorata Łopianowska - sędzia, która nadzorowała reformę KAS

autor: Katarzyna Jędrzejewska28.02.2017, 10:05; Aktualizacja: 01.03.2017, 08:16
Łopianowska Honorata

Jest mi łatwiej ocenić sferę podatkową podmiotu takiego jak gmina, mając podbudowę z zakresu finansów publicznych, wiedząc, jak jednostki publiczne funkcjonują, jak wydatkują środki i jaki ma to związek z ich dochodami – mówi sędziaźródło: Inne
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

Niewiele osób wie, że za wchodzącą właśnie w życie reformą Krajowej Administracji Skarbowej stoi obecna sędzia, a do niedawna jeszcze dyrektor Departamentu Reformy Administracji Skarbowej w Ministerstwie Finansów, Honorata Łopianowska.

Reklama


Honorata Łopianowska została powołana na sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie 7 grudnia 2016 r. Pięć dni wcześniej w Dzienniku Ustaw opublikowana została ustawa o Krajowej Administracji Skarbowej. Pracami nad tym liczącym prawie 280 artykułów aktem prawnym, nie mniej obszernymi przepisami wprowadzającymi oraz ponad 80 rozporządzeniami wykonawczymi kierowała bezpośrednio dyr. Łopianowska. To druga po wiceministrze Marianie Banasiu (obecnie Szefie KAS) osoba w resorcie finansów odpowiedzialna za tę reformę.

Początkowo spodziewała się, że jej przygotowanie zajmie dwa, trzy miesiące. Na tyle zgodziła się przyjść do Ministerstwa Finansów, wiedząc, że i tak wkrótce jej zawodowa kariera potoczy się całkiem inaczej – papiery na sędziego WSA złożyła bowiem o wiele wcześniej. W lutym 2016 r., gdy przychodziła do resortu finansów, znała już uchwałę Krajowej Rady Sądownictwa z grudnia 2015 r. zawierającą wniosek do prezydenta o powołanie na stanowisko sędziego.

Z dwóch, trzech miesięcy zrobiło się dziewięć. Swoje odejście z MF sędzia tłumaczy wypełnieniem zadania. Miała przygotować reformę od strony legislacyjnej i to zrobiła. Zwieńczeniem jej pracy w resorcie stało się przyjęcie przez parlament ustawy o KAS oraz przepisów ją wprowadzających.

– W tym momencie uznałam, że mogę odejść – mówi sędzia Łopianowska.

Ustąpiła miejsca innym, którzy teraz będą wdrażać reformę w życie. Uważa, że do tego potrzebny jest sprawny organizator, ktoś od realizacji projektów.

Tylko spróbujcie!

Opublikowanie ustawy o KAS i przepisów wprowadzających niemal zbiegło się w czasie ze złożeniem przez Honoratę Łopianowską ślubowania na sędziego. Jej odejście z resortu na niespełna trzy miesiące przed godziną zero było jednak dla wielu zaskoczeniem.

Reforma KAS bowiem to nie tylko litera prawa, ale i los prawie 62 tys. osób zatrudnionych obecnie w administracji podatkowej, celnej i skarbowej. Wszystkich czeka teraz wielka niewiadoma. Kto do końca maja nie dostanie propozycji nowych warunków zatrudnienia albo pełnienia służby, straci pracę.

– Tylko spróbujcie zwolnić z pracy kobietę w ciąży! – mówiła dyr. Łopianowska w kuluarach grudniowej gali Rankingu Urzędów Skarbowych przygotowanego przez redakcję DGP.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

  • lolipop(2017-02-28 21:49) Zgłoś naruszenie 240

    Współczuję podatnikom, którzy trafią ze sprawą do WSA w Wa-wie, a w której sprawozdawcą będzie ta Pani.

    Odpowiedz
  • sprawny organizator, ktoś od realizacji projektów?(2017-03-02 16:53) Zgłoś naruszenie 160

    A "ten sprawny organizator, ktoś od realizacji projektów" to który? No to są po prostu jakieś jaja, żeby nachlastać legislacji a potem żeby nikt tego nie trzymał żelazną ręką, żeby szły prace organizacyjne!!!! Żeby się te kilkadziesiąt tysięcy osób nie marnowało w robocie od 1 marca włącznie!!!! Poza tym aktów wykonawczych do ustawy nie ma wcale wszystkich (więc z tym przygotowaniem legislacji to troszkę za dużo powiedziane) i drugi dzień roboczy trwa paraliż. Ja się pytam gdzie jest ten zapowiadany "sprawny organizator, ktoś od realizacji projektów"???? Czy w normalnej firmie ktoś sobie wyobraża zatrzymanie prac na dwa dni, w TAKIEJ skali???

    Odpowiedz
  • warto posłuchać mądrzejszych(2017-03-01 08:59) Zgłoś naruszenie 101

    O reformowaniu organizacji, niezwykle mądre słowa powiedział Benedykt XVI (szef organizacji trwającej już 2000 lat): "Strukturalne i personalne problemy przenikają się wzajemnie, więc pospiesznymi ingerencjami można więcej zniszczyć niż naprawić. Stąd też trzeba postępować powoli i roztropnie" I ta krótką sentencję dedykuje wszelkim reformatorom.

    Odpowiedz
  • d(2017-03-01 10:17) Zgłoś naruszenie 101

    To przynajmniej wiadomo jak bedzi eurdel legislacyjny do kogo personalnie pretensje kierować..a swoją drogą jak to jest jak opinie prawne o reformie np. Sąd najwyższy były miażdżące a Pani odpowiedzialna trafia do WSA

    Odpowiedz
  • cóś(2017-03-01 14:23) Zgłoś naruszenie 71

    Takie CÓŚ tylko u nas. Welcome to Poland.

    Odpowiedz
  • celnicyskarbownicy(2017-03-03 20:16) Zgłoś naruszenie 60

    ..i narobili bałaganu, wysłać tą panią na bezrobocie..

    Odpowiedz
  • zainyeresowoany(2017-03-01 11:29) Zgłoś naruszenie 51

    To tylko pokazuje jak MF stara się wpływać na proces interpretacji przepisów prawa podatkowego w procesie orzekania. Przez lata był to temat przemilczany ale czy ktoś wie ile urzędników trafiło do sądów administracyjnych.

    Odpowiedz
  • taki nadzór(2017-03-01 20:00) Zgłoś naruszenie 41

    Rozporządzenie wyznacza naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Targu, bo to właśnie ta instytucja zajmuje się poborem i rozliczaniem wielu ważnych opłat, m.in. tych celnych, akcyzowych, ale też szeregu kar czy podatków. To składa się na ogromne kwoty, których przez niemal dobę nie można było zgodnie z prawem rozliczać, bo nie było osoby, która sprawowałaby nad tym nadzór. Jak informowało RMF FM, sprawa została zgłoszona szefowi Krajowej Administracji Skarbowej. Na stronach rządu można było znaleźć projekt rozporządzenia regulującego kwestię. Godzinę po naszym materiale dokument został podpisany i opublikowany w Dzienniku Ustaw. To nie pierwsze problemy z przepisami dotyczącymi Krajowej Administracji Skarbowej. Jak już wcześniej ustalili nasi reporterzy, nowelizacja ustawy wprowadzającej KAS weszła w życie... przed podpisaniem jej przez prezydenta oraz przed publikacją w Dzienniku Ustaw. W nowelizacji napisano, że część jej artykułów wchodzi w życie 27 lutego - w praktyce działają więc od północy w poniedziałek. Z komunikatu Kancelarii Prezydenta wynika jednak, że Andrzej Duda podpisał dokument w ciągu dnia, a w Dzienniku Ustaw opublikowano go o 17.09, czyli 17 godzin po tym jak - zgodnie z samą ustawą - zaczął obowiązywać. Podobnie sprawa ma się z kolejnymi rozporządzeniami Ministra Finansów, które mają regulować szczegółowe kwestie dotyczące Krajowej Administracji Skarbowej. Dziś kilka minut po godzinie 12 pojawiło się kilka takich rozporządzeń - np. w sprawie oświadczenia dotyczącego pracy lub służby w organach bezpieczeństwa państwa - w których napisano, że wchodzą w życie 1 marca 2017 roku. Zostały więc opublikowane już po tym, jak zaczęły obowiązywać, co stoi w sprzeczności z zasadami legislacji. Czytaj więcej na http://www.rmf24.pl/ekonomia/news-jest-rozporzadzenie-dzieki-ktoremu-celnicy-moga-rozliczac-cl,nId,2361592#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

    Odpowiedz
  • To jest działanie na korzyść mafii przemytniczej!!(2017-03-06 19:57) Zgłoś naruszenie 20

    Niezrozumiały jest fakt ,że politycy nie chcą wziąć przykładu ze Stanów Zjednoczonych gdzie Służba Celna po atakach terrorystycznych z 11 września została scalona ze Strażą Graniczną. Stany Zjednoczone dzięki takiemu połączeniu dysponują obecnie bardzo sprawnym aparatem bezpieczeństwa w zakresie ochrony granic osób i towarów U.S. Customs and Border Protection (dosł. z ang. Urząd Celny i Ochrony Granic) – federalna agencja rządowa USA, . Agencja ta zajmuje się cłem, i przestrzeganiem praw związanych z handlem, cłami i przekraczaniem granic.

    Odpowiedz